Alışverişte Pazarlık Yapma Yolları

Alışverişte Pazarlık Yapma Yolları

Alışveriş yaptığınızda kendinizi kaybetmemeniz gerekiyor. Her aldığınız ürünün fiyatını mutlaka kontrol ediniz. Unutmayın ki cebinizden her çıkan kuruş için ne kadar süre çalışmanız gerektiğini hatırlayın. Kasaya ödeme yapmaya gittiğinizde pazarlık yapmaktan çekinmeyiniz. Nasıl mı? İşte devamı,

Satıcı Ve Müşteriler İçin Alışverişte Pazarlığın Önemi

Alışveriş yaparken satıcının söylemiş olduğu fiyatın altında ürünü almaya çalışma işlemine pazarlık yapma denmektedir. Buna halk arasında bahşire yapma olarak da bilinmektedir. Satıcı bir ürünü satarken çoğu zaman ürünün normal fiyatından daha fazla fiyat söyleyebilmektedir. Çünkü müşterinin ürünün fiyatını düşürmek isteyeceğini düşünmektedir. Pazarlık yapmak alışverişte önemlidir. Örneğin ikinci el araba alacağımız zaman siteden bakıldığında satıcı arabanın fiyatına piyasa üzerinde fiyat söyleyebilmektedir. Bazı kişiler doğrudan pazarlık yapmadan gidip arabayı alabilmektedir. Ancak çoğu kişi pazarlık yaparak alır. Pazarlık yapmak sünnettir. Yani Peygamber Hz. Muhammed’in de yapmış olduğu bir şeydir. Çoğu satıcı pazarlık yapmayı pek sevmese de müşteriler pazarlık yapmak istemektedir. Satıcılar ürününü satabileceği en yüksek fiyattan satarak daha çok kâr elde etmeyi düşünürken müşteriler için bu durum tam tersidir. Yani müşteriler ürünü en uygun fiyata satın almak istemektedir.

Alışverişte Pazarlık Yapma Usulleri

Alışverişte pazarlık yaparken bazı usuller vardır. Örneğin; bir müşteri herhangi bir giyim mağazasına girip elbise almak isterse satıcı o fiyata kurtarmadığını geliş fiyatı bile olmadığını söyleyip pazarlık yapmaya yaklaşmasa da müşteri satıcıyı ikna ederek alabileceği en uygun fiyata almaktadır. Pazarlık genel olarak açık pazarlarda ve küçük yerlerde yapılabilir. Büyük alışveriş marketlerinde ya da mağazalarında ürünlerin üzerinde bulunan sabit fiyatlar vardır ve onun altında vermezler. Ayrıca özellikle pazarlarda ya da küçük işletmelerde satıcılar; sen yabancı değilsin böyle olsun, maksat ayağın alışsın gibi ifadeler ile müşteriyi çekmeye çalışmaktadır. Müşteri buna aldanmayıp pazarlığını da yapmalıdır.

Sanal Ortamda Alışverişte Pazarlık Yapma

İnternet üzerinden verilen kıyafet ya da diğer eşya siparişlerinde pazarlık yapmak zordur. Çünkü büyük alışveriş mağazalarında olduğu gibi ürünlerin sabit fiyatları bulunmaktadır. Sahibinden.com ya da letgo gibi sitelerde yada facebook da bulunan bazı alışveriş sitelerinden ürün alırken genel olarak pazarlık yapılıp öyle ürün alınmaktadır. Letgo gibi bir siteden ev eşyası ya da kişisel eşyalar alındığını düşünelim. Zaten sitenin müfredatında da hazır olarak pazarlık var mı denilmektedir. Sahibinden.com dan ev ya da araba alınacağı zaman da genel olarak pazarlık yapılmaktadır.

70

Henüz Yorum Yok

Yorum Yaz