PropellerAds
Bankadan Kredi Çekmeden Önce Bunları Bir Düşünün

Bankadan Kredi Çekmeden Önce Bunları Bir Düşünün

Bankaya kredi başvurusu yapmak için araştırma yapmaya başladığınıza göre acil nakite ihtiyacınız var ve bilinçli bir kredi kullanıcısı olduğunuz anlaşılıyor. Birçok insan krediler hakkında ön araştırma yapmadan kredi kullanmak için bankaların yolunu tutmaktadır. Size yol göstermesi için yapılabilecek araştırmalar hakkında detaylar,

Bankadan Kredi Çekmeden Önce

Günümüzde ekonomik şartların zorluğu ve aylık gelirimiz yetmediği durumlarda ihtiyacımız olan her şey için bankalardan kredi çekmek cazip gibi görünse de tabii ki bir takım ödeme zorluklarını da beraberinde getirebilir. Bankalar hakkınızda araştırma yaptıktan sonra size belki de kolayca istediğiniz parayı verebilir.

PropellerAds

Bankalar kredi kullandırmak için karlılığını gözetmek adına her türlü hesaplarını yapar ve size öyle verirler. Bankalar unutmayın ki para satarak kazanıyorlar. Bu yüzden ki krediler tüketici için gerçekten de doğru bir şekilde kullanılması gereken bir yoldur. Kullandığınız veya kullanmak istediğiniz banka kredisi ilerleyen zamanlarda sizin bütçenize yarardan çok zarar getirmesin diye, kendinize ve bankanıza birtakım sorular sormanız gerekiyor. Nedir bunlar?

 Krediyi Ne İçin Kullanacaksın?

            Bankaların krediler adı altında bir sürü paketi mevcuttur. İlk önce krediyi ne için kullanacağınızı belirlemeniz gerekiyor. Ev mi alacaksınız, düğün mü yapacaksınız, okul masraflarınızı mı ödeyeceksiniz, arabamı almayı düşünüyorsunuz, iş kurmak mı istiyorsunuz ya da borçlarınızı mı düzene sokacaksınız bunu iyi düşünmeniz gerekiyor. Çünkü çekeceğiniz kredi miktarınız ona göre değişkenlik gösterecektir.

Gerçekten bu krediye ihtiyacınız var mı bir düşünün yoksa mevut ihtiyaçlarınızı yükseltmek mi istiyorsunuz? Mesela oturduğunuz evi değiştirmek gibi. Bu bir lüks harcama türüdür ve ileride bütçenizi belki de zorlayacaktır.

Kredi Miktarınızı İyi Belirleyin

PropellerAds

Öncelikle alacağınız kredi miktarını baştan belirlemelisiniz. Kendi mevut bütçenizden ne kadar çıkarabileceğinizin tespitini yapın. Geriye tamamlamanız miktar ne kadar belirleyin. Size yeterli olacak olan miktarda kredi çekin.

Birçok insanın başta hataya düştüğü nokta ihtiyacından fazla miktarda kredi çekmektir. İhtiyacınız olan miktar 10 bin Türk Lirası ise siz gidip 12 Bin Türk Lirası çekeyim de kenarda dursun demeyin. Sonra zaman geçtikçe farklı ihtiyaçlar oluşacağını düşününki bütçenizde zora düşmeyin.

 Findeks Kredi Notunuzu Öğrenin

            Kredi notu kısaca kişilerin ödeme alışkanlıklarını raporlayan ve puan vererek değerlendiren bir havuz sistemidir. Kredi notunuzu krediye başvuracağınız bankalar aracılığıyla, internet siteleri üstünde ve bazı gsm operatörlerinden sorgulayabilirsiniz. Bankadan kredi çekebilmek için bankanın öngördüğü bir rakamda kredi notunuz olmalıdır. Daha detaylı anlatım için Findeks Kredi notu nedir adlı makalemizi okuyabilirsiniz.

Kullanacağınız kredi türünü doğru seçmelisiniz

                Yukarıda da bahsettiğimiz gibi krediyi ne için kullanacağınızı belirlemeniz gerekiyor. Çünkü bankalar her ürün farklı kredi seçenekleri sunmaktadır. Taşıt kredisi, konut kredisi, ikinci el taşı kredi, ihtiyaç kredisi gibi birçok türleri vardır. Bu türler arasında ödeme seçenekleri ve faiz oranları değişebilmektedir. Size mantıklı gelenini tercih etmelisiniz.

Kredi Vadesini Belirleyin

Kullanacağınız krediyi ne kadar zamanda geri ödeyeceğinizi

belirleyeceğiniz vade sayısı, faiz oranının düşük veya yüksek olmasını belirlemede temel unsurdur. Bu şu demek oluyor kullanacağınız kredinin taksitlerini 3 ayda ödeme ile 48 ayda ödeme arasında farklı faiz oranı uygulanmaktadır. Bundan dolayı eğer mümkünse maddi imkanlarınız uyuyorsa kısa vadeli kullanmak sizin açınızdan daha mantıklı olacaktır.

Ödeyebileceğiniz aylık taksit miktarını belirlemek için bir aylık gelir gider tablosu oluşturmanızı tavsiye ederim. Oluşturduğunuz tabloda ödeme miktarınızı belirledikten sonra çekeceğiniz krediyi ne kaç ayda ödeyebileceğinize karar vermelisiniz.

Mutlaka Tüm Bankaların Kredi Karşılaştırması Yapın

Sakın her banka aynı faiz oranlarıyla kredi kullandırıyor diye düşünmeyin. Aralarında uçurum kadar olmasa da ufak bir fark vardır. Aman canım 100 Türk Lirası fark var nedir demeyin.

Düşünün ki siz o 100 Türk Lirasını kazanabilmek için ne kadar zaman ve emek harcıyorsunuz. Banka sizden bunu bir anda alacak. Onun için böyle düşüncülerden kurtulmanız gerekiyor. Üstelik eskisi gibi öyle her bankayı dolaşıp gezmenize gerek yok.

Nereden Bakmalıyım

Küçük bir zaman ayırıp oturduğunuz yerden de bunu yapabilirsiniz. Her bankanın internet sayfası var ve bütün kredi türleri hakkında bilgileri öğrenebiliyoruz. Ama tek tek uğraşmak istemiyorsanız da bunu sunan size bütün bankaların kredi oranlarını karşılaştıran internet siteleri vardır.

Enuygun, HangiKredi gibi sitelerden de detaylı araştırma yapabilirsiniz. Bu tarz siteler size kredi ve dosya masraflarını karşılaştırmalı olarak sunar ve kolaylıkla hangi bankayı seçeceğinize karar verirsiniz.

Dosya Masraflarını Kontrol Edin

Bazı bankalar kredi faiz oranını uygun tutabiliyor. Fakat bu sefer bu noktada dosya masrafı oranına bakmanız gerekecektir. Çünkü bankaların müşteri çekmek adına yaptığı kampanyalarda faiz oranını düşük göstererek tüketicinin dikkatini dağıtabiliyor ve siz krediyi kullanırken yüksek bir dosya masrafıyla karşı karşıya kalabilirsiniz. Mümkün olduğunca dosya masrafsız kredi diye sunulan kredilerin detaylarını iyi araştırın.

Kredi Hayat Sigortası Var Mı?

Hemen hemen tüm kredi türlerinde hayat sigortası vardır. Hayat sigortası önemli bir konudur. Bazı bankalar hayat sigortası masrafını bir kerede yansıtırken bazıları ise her yıl yenileyerek kredi taksitlerinize yansıtmaktadır. Bir kerede yansıtması genel olarak daha düşük masraflı olmaktadır.

Son olarak bütçe hesabınızı iyi yapmanız bu gibi kredilere başvurmamanızı tavsiye ediyorum. Çünkü ülkemizde bu tür kredileri alıp ta geriye ödeyemeyen binlerce kişi var. Bankaların bu konuda affı olmadığını belirtmek isterim ve o yüzden bütçe hesabınızı elinizden bırakmayın.

61

Henüz Yorum Yok

Yorum Yaz