Borsada Bireysel Olarak Nasıl Oynanır

Borsada Bireysel Olarak Nasıl Oynanır

Borsa deyince kafanızda türlü sorular oluşuyor değil mi? Ama halbuki borsaya yatırım yapmak sizin için iyi bir kazanç olabilir. Aman canım borsa bana göre iş değil demeyin. Biraz azimli olduktan sonra herkse gibi sende neden para kazanamayasın ki! İşte detaylar için devam edelim,

Borsa, ticarete konu olan kıymetli evrak ya da malların bir aracı vasıtası ile elektronik ortamda alım ve satım işlemlerinin gerçekleştiği kurumsal piyasadır. Genel olarak borsa mantığı, alım ve satım işlemlerinde düşük fiyattan alıp fiyatlar yükseldiğinde satmaktır. Kişi borsada bireysel olarak nasıl oynar sorusu sıkça merak edilmektedir. Bunun için belli aşamaların gerçekleştirilmesi gerekir.

Borsaya Giriş Aşamaları

Borsada bireysel oynayabilmek için öncelikle 18 yaşını doldurmuş olmak gerekmektedir. Yaş sınırına uygun olan bireyler borsada oyun oynayabilirler. Borsada bireysel oyun oynayabilmek için izlenmesi gereken adımlar mevcuttur. Söz konusu olan aracı kurumlar dikkatli bir şekilde araştırılmalıdır. Araştırmaların sonunda en çok güven veren aracı kurum tercih edilmelidir. Bu noktada; bir aracı kurumun güven verebilmesi için bu aracı kurumun yasal olması gerekir. Aynı zamanda kurum, gerekli yetki belgelerine de sahip olmalıdır.

Aracı kurumun komisyon oranları, teknolojik altyapısı ve yazılım kalitesi, şirketin mali durumu, öz sermayesi, kadrosu, ve yasal kriterlere uygun şekilde faaliyet göstermesi dikkat edilmesi gereken noktalardır. Aracı kurum seçildikten sonra kişi, vadesiz yatırım hesabı açtırmalıdır. Vadesiz yatırım hesabı açtırılacak olan banka iyi olanaklar sunan bankalardan biri olabilir. Borsaya yatırılmak istenilen para, yatırım hesabına işletilir ve işlem yapmaya başlanır. Bu adımlar izlendikten sonra birey, borsaya giriş yapmış olur. Borsaya girildikten sonra al ya da sat gibi emirlerle istenilen işlemler gerçekleştirilir. Böylece yatırımlar yapılabilir.

Kaç Lirayla Borsaya Girilir?

Borsaya giriş için belirlenmiş bir miktar bulunmamaktadır. Dolayısıyla bu noktada; borsaya girecek olan kişi, bu miktarı kendi belirleyecektir. Bu miktar, kişinin stratejisine bağlı olarak değişir. Kişinin, strateji belirlemesi ve buna bağlı olarak hareket etmesi önemlidir. Elbette, kişinin borsaya yatıracağı paranın geri ödenmesi gereken bir para olmaması ya da bu paranın borç, kredi gibi bir durumunun olmaması gerekir. Zira, böyle durumlarda kişi, istenmeyen pozisyonlarda kalabilir.

Borsa Eğitimi

Kişinin, borsaya girmeden önce borsa hakkında tüm bilgilere sahip olması ve bu konu ile ilgili eğitim alması gerekmektedir. Borsa eğitimi için demo hesaplar faydalıdır. Bunun yanı sıra kitaplar ve videolar kişiye gereken eğitimi sağlamaktadır. İnternetten gerekli videolar izlenmeli ve konuya dair tüm bilgiler incelenmelidir.

103

Henüz Yorum Yok

Yorum Yaz