en uygun konut kredisi mart 2019

En Uygun Konut Kredisi Mart 2019

Konut kredisi kullanmak için, karşınıza çıkacak olan konut kredisi masrafları ve en uygun konut kredisini nereden bulabileceğinize yönelik detaylı içerik mart 2019 için,

en uygun konut kredi mart 2019
en uygun konut kredi mart 2019

Konut Kredisi mi kullanmak istiyorsunuz

Türkiye de bir çok vatandaş ev sahibi olabilmek için birikimlerini yatırımlara çevirip bir de üstüne bankalardan kredi kullanma yoluna başvurmaktadır. Herhangi bir bankadan kredi çekmeden önce kesinlikle araştırma yoluna gidilmelidir. Öncelikle kullanacağınız kredi tipinin Yani konut kredisinin ne olduğunu birlikte inceleyelim.

Konut Kredisi Ne Demek?

Konut kredisini tam manasıyla bilmeniz sizlere bu kredi türünü kullanırken faydalı ve ışık tutucu olduğunu anlayacaksınız. Konut kredisi ; Satın alınacak olan evi teminat altına alma koşuluyla yani satın alacağınız evi konut kredisi kullanacağınız bankaya ipotek ederek karşılığında sizlere o evin ücretini ödeyebileceğiniz miktar bankadan borç almak demektir.  Unutmadan söyleyelim hangi bankaya giderseniz gidin sabit faiz oranı ile işlem yapılacağını unutmayın. Alacağınız evin değerini aldığınız kişi değil bankanın gayrimenkul danışmanlarının belirlediğini sakın unutmayın.

Artık konut kredisi ne demek olduğunu öğrendiğimize göre konut kredisi çekmeden önce birlikte nelere dikkat etmeliyiz bunlara bir göz atalım. Öncelikle biz bunları bir başlık altında toplamak istiyoruz.;

 • Hangi bankayı seçmeliyim?
 • Nasıl bir yol izlemeliyim?
 • Bana konut kredisi verirler mi?
 • Konut kredisi kullanmak için hazır mıyım?
 • Konut kredisi kullanırken benden hangi evrakları isterler?

Hangi Bankadan Konut Kredisi kullanmalıyım?

Konut kredisini çekmek için tercih edeceğiniz banka, sizin sürekli çalıştığınız bir banka olmak zorunda değildir. Öncelikle bunu aklımıza iyice kazımamız gerekmektedir. Bazı bankalar, konut kredisi için belirli zamanlarda belirli kampanyalar yapar. Bu kampanyaları takip ettiğiniz sürece konut kredisi kullanımında dahi tasarrufa gitmiş olacaksınız. Bu aslında sizlere sıkı analiz yapma yeteneği de verecektir.

Piyasaları da göz önünde bulundurmanız ise en azından konut kredisi faiz oranlarını az çok tahmin etme olanağı verecektir.  Boş bir defter sayfasına veya kişisel bilgisayarınızda çalışma sayfanıza bir çizelge oluşturarak konut kredisi faizlerinde ki değişim oranlarını, konut kredisi kampanyalarını yakından takip etmenizi kolaylaştıracaktır.  En uygun konut kredisi arayışı içerisine girdiğinizde ise bu size faydalı bilgiler sağlayacaktır.

Nasıl Bir yol İzlemeliyim?

En uygun konut kredisi arayışı içine girdiyseniz eğer artık sizde ev sahibi olmak için 5 ile 30 yıl arasında herhangi bir bankaya borçlanmayı göze almışsınız demek oluyor. Belki de  5 ile 30 yıl boyunca başka birikimler yapamayacaksınız.

Bundan dolayıdır ki konut kredisi çekerken sağlam yol izlemeli ve düzgün adımlar atmalısınız. en uygun konut kredisi veren bankaları ve faiz oranlarını yukarıda anlattığım gibi bir çizelge halinde tutmanız durumunda size fayda sağlayacağını söylemiştik fakat yeterli olmayacaktır.

Eğer sıradan gidecek olursak, evinize giren gelirlerin toplamını ve bu gelirlerden ne kadarını kullanabilirsiniz bunlara bakmak en önemli göreviniz olmalı. Ayrıca ev kredisi çekmeden önce birikiminizi de göz önüne almakta fayda var.  Şöyle ki 100 bin TL değerinde bir konut almak istiyorsunuz.

Ev almak için birikiminiz ise 25 bin tl civarında olduğunu varsayalım sizin kullanmanız gereken konut kredisi 100 bin tl değil 75 bin tl olacaktır. Eğer konut kredisi masraflarını da göz önüne alırsak 76 bin veya 77 bin TL civarı bir kredi kullanmak durumunda kalacaksınız. Peki bu şartlarda 10 yıl ödeyeceğinizi varsayarak konut kredisi için ödeme planınız ve toplam ödeyeceğiz miktar ne olur onu da aşağıdaki grafikte görebilirsiniz.

en uygun konut kredisi mart 2019
en uygun konut kredisi mart 2019

Bu yukarıda ki grafiğe bakarak bir yol çıkartılabilir tabi fakat bu makaleyi okuduğunuz anda faiz oranları düşmüş olabilir veya farklı kampanyalar çıkmış olabilir. Fakat mart 2019 yılında konut kredisi kullanmak isteyen vatandaşın karşısına çıkacak olan miktarlar üç aşağı beş yukarı bu şekilde olacaktır. 

Yukarıda gördüğünüz birkaç bankadan alınan bilgilerdir. Fakat ortalama olarak baktığımız da ise 10 yıl için konut kredisi kullanmış bir vatandaş aylık aşağı yukarı cebinden ortalama 1400 TL para çıkacak demek oluyor.  En uygun konut kredisi bulmak için belki birkaç ay daha sabredilebilir tabi seçimlerden sonra bizleri neler bekliyor onları da bilmek için öngörülü bir düşünceye sahip olmak gerekir.

Yani konut kredisi çekmek isteyen bir vatandaşın izlemesi gereken yol sırayla şöyle olmalıdır; 1- banka seçimi, 2- bankalarda konut kredisi faiz oranlarını bilmesi gerekir, ortalama geliri ile ödeyebileceği kredi türünü seçmelidir, 3- kampanyaları dikkate almalıdır, 4- sabretmelidir.

Bana Konut Kredisi Verirler mi?

İlk olarak şundan bahsetmek istiyorum, konut kredisi kullanmak için elbette kredi notunuz önemlidir. Fakat satın almayı düşündüğünüz konutu ipotekleyeceğinizi de unutmayın.  Bu size normal kredi çekmekten daha avantajlı olduğunuzu göstermez fakat konut kredisi için daha kolay olduğu anlamı taşıyabilir.

Ödemeler konusunda borçlar konusunda bankalar veya kurumlar arasında herhangi bir sıkıntı yaşamadıysanız size konut kredisi elbette vereceklerdir. Bu durumda önemli olan yukarıda da bahsettiğim gibi size en uygun konut kredisi veren bankayıbulmanızdır.

Konut Kredisi kullanmak için hazır mıyım?

Konut kredisi kullanmak, en az 5 en çok 30 yıl boyunca elinizin kolunuzun bağlanması anlamına gelir. Dar gelirli bir aile için zaten büyük bir sorumluluk olacağını biliyoruz fakat orta gelirli bir aile için ne kadar kısa vadeli ve ne kadar az çekerse o kadar avantajlı olduğu anlamına gelir. Yani şöyle ki konut kredisi kullanmadan önce ufakta olsa bir birikiminizin olması daha makbuldür.

Bu sorunun cevabını kendinizin vermesi için maaş ve gelir durumunuzu önümüzdeki en az 5 yılın planlamasını sağlam yapmanız gerekiyor. atacağınız bu adım ile sisteme dahil olarak gelecek yıllarınızı bankaya göre planlayacaksınız anlamına geliyor.

Konut kredisi çektikten sonra illa da aynı faiz oranlarıyla aynı vade sayısıyla ödeme yapacağınız anlamına gelmiyor. Bunu bilmenizde de fayda var. Çünkü örnek vermek gerekirse konut kredisini kullandıktan bir sene sonra çalıştığınız banka kampanya yaparak konut kredisi faiz oranlarını düşürebilir ve bu sizin tekrar yapılandırmanız için avantaj sağlayabilir.

Veya elinize yüklü bir miktarda para geçtiğin de tamamını kapatabilir ve fazla faiz verme durumundan rahatça kurtulabilirsiniz.

Veya maaşınıza zam aldınız ve bu zam sayesinde maaşınız %25 arttı. Siz erkenden bitirmek isteyebilirsiniz konut kredisi borçlarını ve tekrar yapılandırarak taksit sayısını düşürebilirsiniz.

Konut Kredisi kullanırken sizden hangi evraklar istenecek?

Konut kredisi kullanırken sizden bir takım evraklar isteyecekler.  Bu evraklar ise muhtemelen şöyle olacaktır;

 1. Nüfus cüzdanı,
 2. İkametgah belgesi,
 3. Kanıtlanabilir gelir belgesi,

bu 3 temel evrakla birlikte;

 1. Eğitimine ilişkin kayıt ve belgeler,
 2. Ve şubeden istenebilecek ekstra belgelerdir.

Konut kredisi kullandığınız vakit sizden kesinlikle kefil istenmeyecektir. Bunun nedeni ise çekeceğiniz konut kredisinin kefili alacağınız olan konuttur.  Başvurunuz esnasında size bir başvuru formu doldurmanızı söyleyeceklerdir. Bunların ardından ön onay geldiğinde yukarıdaki belgeler ile çekmek istediğiniz bankaya gitmeniz durumunda size a- dan z- ye kadar yardımcı olacaklardır.

Ayrıca size birkaç evrak imzalatacaklardır. Güncel faiz oranlarının da yazdığı bu kağıdı bir çoğumuz okumaz.  Okumanızı şiddetle tavsiye ediyorum çünkü bu hali hazırda sizin sözleşmeniz de olacaktır. Ev sahibi olduğunuzu düşünerek hayırlı olsun diyorum…

210

6 Responses

 1. Webmaster Forumu
  Şubat 28, 2019
 2. oguz
  Şubat 28, 2019
 3. By Para Defteri
  Şubat 28, 2019
 4. izmir tabela
  Şubat 28, 2019
 5. Torrent Film İndir
  Şubat 28, 2019
 6. Oturma izni
  Şubat 28, 2019

Yorum Yaz