PropellerAds
Hafta Sonu Bütçeyi Aşmamak

Hafta Sonu Bütçeyi Aşmamak

 Çalıştığınız hafta boyunca birçoğunuzun hafta sonu gelse de biraz kafayı dağıtsak fikirleri devamlı aklınızdan geçiyordur. Plan yapmadan yapılan hafta sonu sosyalleşme etkinliklerinde ise farkına varmadan bütçenizi aşıyorsunuzdur. Peki hafta sonunu bütçemizi aşmamak için ne yapmalıyız?

PropellerAds

Hafta boyunca çalıştığımız zaman hafta sonu tatilimizi değerlendirmek için dışarı çıkıp bir şeyler yapmak istiyoruz. Devamlı olarak iş yerinde kapalı ortamda olduğumuz için dışarıda vakit geçirdiğimiz zamanlar bizi daha mutlu ediyor. Doğal olarak iş hayatının stresinden kısada olsa uzak kalmak hepimizin istediği bir şeydir. Fakat bu tatil günlerinde bütçemizde aşırıya kaçmamak gerekiyor ama bunu bir türlü yapamıyoruz.

Gezip dolaşmak, sosyalleşmek, kaliteli ve eğlenceli vakit geçirmek hakkımız ama bunu kontrolsüz ve plansız yaptığımız zaman bütçemizde açık olmaması imkansızdır. Bu tarz harcamaları engelleyebilmek ya da kısıtlamak için öncelikle bir plan yapmamız gerekiyor. Vakit geçirmekten hoşlandığınız en yakın arkadaşlarınızla hafta sonu bir akşam dışarı çıkmaya karar verdiniz. İlk olarak ne kadar paranız var ve ne kadarını harcayacağınızı belirlemelisiniz. Bir düşünün dışarı çıkıp çıkmamak konusu arasında ikilemde kalın ve bunun üzerine dışarı çıkmamaya çalışın. Dışarıda yemek yiyebilmek için kenara ne kadar bir para ayırabilirsiniz? Plansızca bir fast food ya da kafeye gidip ne de olsa hafta sonları dışarı çıkıyorum ne olacak canım deyip pahalı yiyecekler siparişler vermek yerine hesabınıza uygun bir mekan seçimi ya da sadece çay, kahve içerek hoş bir kafa dağıtma planı gerçekleştirebilirsiniz.

Paranızı Harcamadan Önce Bir Kere Düşünün

Hafta sonu yapacak bir şeyler bulamadığınızda alışveriş merkezlerine yönelmeyin. Birçok kişinin yaptığı hatalardan biridir. Çünkü oraya gidince illaki sizi cezbeden bir ürün olabiliyor ve planınızda yokken harcama yapabilirsiniz. İşte erkekler teknolojik ürünlere yönelirken bayanlar kıyafetti, çantaydı falan farkında olmadan da para harcama ihtimaliniz yüksektir. Aman dikkat diyorum size. Çünkü o an ihtiyacınız olmayan ürünleri aldığınızda bütçenizi olumsuz yönde etkilenecektir.

Bundan dolayıdır ki harcama yapmadan acele etmeyin ve önce mutlaka bir kez daha düşünün. Tabi ki de kendinize yeni bir şeyler almak insanı hep mutlu etmiştir. Ama bu ürünlere gerçekten ihtiyacım var mı? Ya da şimdi değil de bütçem müsait olduğunda alsam diye düşünürseniz daha doğru olacaktır. Sizin için bir hedef olmuş olur ve zamanı geldiğinde aldığınızda kıymetini daha iyi bilirsiniz. Eğer ihtiyacınız olan bir şey yoksa alışveriş merkezlerine uğramayın. Çünkü alışveriş merkezlerinin mantığında insanları görsel olarak cezbetmek vardır.

PropellerAds

 Cüzdanınızdaki Kredi Kartına Güvenip Harcamayın

Bankalar hepsi size rahat harcama yapabilmeniz için kredi kartı verirler. Bankaların zaten bu iş üzerinden para kazandıklarını unutmayın. Tamam kredi kartı bütçeniz dahilinde kullanıldığında güzel bir ödeme yöntemidir. Ama daha kazanmadığınız parayı karttan harcadığınız zaman ödeme günü geldiğinde size sıkıntı yaratabilecek bakiyelere ulaşabilir.

Kullanmak istiyorsanız da uzun vadede tüketilen ürünler için harcayabilirsiniz belki. Çünkü ömrü kısa vadeli ürünleri aldığınızda mesela yiyecek tarzı ürünlerin sonradan ödemesini yapmak hep dokunmuştur insanlara. Demem o ki kredi kartınıza güvenip te harcadıkça harcamayınız.

Ne Yapabilirim?

Hafta sonu hiç para harcamadan veya çok fazla para harcamadan yapabileceğiniz aktivitelerin listesini hazırlayın. Size yol göstermesi açısından aşağıdaki sıralamamı inceleyebilirsiniz.

 • Hesap yapmakta zorlanıyorsanız bu yaşadığımız çağ internet çağı olduğu için mobil cihazlarınıza ücretli veya ücretsiz olarak kişisel finans uygulamaları indirip bütçe yönetimi konusunda tasarruf yapmak isteyenlerin işine bayağı yaramaktadır. Bu tarz uygulamalar indirerek yardım alabilirsiniz.
 • Yaşadığınız yerde bulunan ve daha önce keşfetmediğiniz gezip görülecek yerleri belirleyebilirsiniz.
 • Yaşadığınız yerde sahil kenarı olur, göl kenarı ya da bir parkta açık havada çekirdek çitleyip yürüyüş yapabilirsiniz.
 • Evde yapmanız gereken işleriniz var ise onları halledebilirsiniz.
 • Evli ve çocuklu iseniz ailece bir parka gidip eğlenebilirsiniz. Hem de çocuklarınızı sevindirmiş olursunuz.
 • Evde oturup sevdiğiniz bir filmi internetten ya da dvd sini satın alarak onu izleyebilirsiniz.
 • Yemek yapmayı seviyorsanız farklı tarifler deneyebilirsiniz.
 • Bir blog sitesi kurarak onunla uğraşıp tecrübelerinizi paylaşabilirsiniz.
 • Evde oynan oyunlar alıp hoş vakit geçirebilirsiniz.
 • Kendinize hobi edinin. Mesela balık tutma gibi hobileriniz var ise sakin bir yere gidip hem kafanızı dinler hem de moral motivasyonunuzu yükseltmiş olursunuz.
 • İnternet üzerinden araştırma yapıp yatırım araçlarını değerlendirebilirsiniz.
 • Evde ek iş yaparak hem para harcamamış olup ayrıca ekstra gelir sağlamış olursunuz.

Sonuç olarak bunun gibi örnekleri sayarak bitiremeyiz. Siz daha fazlasını zevkinize göre bulabilirsiniz. Fakat neye karar verirseniz verin çok fazla para harcamadan mutlu olmaya çalışın. Şunu unutmayın çok para harcamak kaliteli zaman geçirmek değildir.

48

Henüz Yorum Yok

Yorum Yaz