Kariyer Yaşamınızı Değiştirecek 7 Kural

Kariyer Yaşamınızı Değiştirecek 7 Kural

Kariyer yapma yolunda ilerlerken bireyler bazen yaşamında önemli olan konuları atlayabiliyorlar. Oysa ki kariyer sahibi olabilmek için bazı kuralları önceden yerine getirmeniz gerekiyor. Peki nedir bu kurallar buyurun inceleyelim.

Egonuzdan Kurtulun

            Egonun sözlük anlamına baktığınıza “benlik” anlamına gelmektedir. Bu demek oluyor ki herkeste ego vardır. Hiç kimse egoya sahip değilim deme şansı yoktur. Çünkü herkeste benlik duygusu vardır. Bu benlik duygusunu kiminde bastıracak karaktere sahipken kimimiz bu duyguların önüne geçememektedir.

                Hayatında devamlı olarak ben diyen kişi kendini çok diğer kişiler hep üstün tutmaktadır. Böyle duygularla yaşayan kişiler için dünya hatta evren onun çevresinde dönüyordur zanneder ve böylece kendini toplumundan uzaklaştırırlar. Unutmamanız gereken şey bir elin nesi var iki elin sesi var sözünü hatırlamak. Eğer hayatta başarılı olmak istiyorsan çevrenizdeki insanların varlığını ve düşüncelerini kabullenmeyi öğrenmelisiniz.

Kitap Okuyun

            Yapılan bilimsel araştırmaların sonucunda birden çok bilim adamı kitap okuyan ve okumayan kişilerin beyin yapılarını karşılaştırmışlardır. Kitap okuyanların insanların okudukları kitaplardaki yaşayan karakterlerin duygularını anlayabilmek adına hayal gücünü kullandıklarından genel anlamda karşılarındaki kişilerle daha iyi empati kurabilen insanlar olduğu ortaya çıktığını gözlemlemişlerdir.

Bu empati duygusu sizin gelişiminiz için en önemli yeteneğe sahip olmak demektir. Arkadaşlık, aile, ikili ilişkiler ve iş yaşamında yaşadığınız olaylar gibi farklı konularda gelişim  ve başarı durumunuzu etkilemektedir.

Hayvan Besleyin

            Bilim adamlarının yaptığı açıklamaya göre evcil hayvan sahibi olan kişilerin genel olarak stresi hayvan beslemeyen insanlara göre stres oranı daha az çıkmıştır. Çünkü akşam işten evinize geldiğinizde beslediğiniz hayvan (kedi ya da köpek olur fark etmez) ile ufak bir yürüyüşe çıkmak ya da biraz vakit geçirmek günün stres ve yorgunluğunuzu atmanıza yardımcı olur.

Çocuk Sevindirin

Bizler büyük olduğumuzdan dolayı çocuklara hep bir şeyler öğretme peşindeyiz. Halbuki bizimde onlardan öğrenebileceğimiz çok şey vardır. Şimdi ne öğreneceğiz diyorsunuz abartıyorsun biraz sende. Hayır öyle değil ne çabuk unuttunuz dünya ya çocuğun gözünden bakabilmeyi. Demez miyiz çok daraldığımız zamanlarda keşke çocuk olsam da kafamız rahat diye. İşte çocuklar her şeyi ilk defa görüyor ve hayatı yeniden keşfediyor gibi merakla bakabilmek ve anın içinde bir çocuk gibi kaygısız davranabilmek istiyorsunuz değil mi?

Çocukları sevindirmek kadar mutluluk veren bir duygu dünyada yoktur. Çünkü düşünün çocuklara bir şey hediye verdiğinizde o anı yaşamaktan başka fikirleri daha gelişmemiştir. Onu mutlu görmek sizin de hayata karşı moral ve motivasyonunuzu yüksek tutacaktır.

Evlilik Planları Yapın

            Romantik ilişki ile kariyer arasındaki bağlantı üzerine yapılan geniş bir araştırmalar gösteriyor ki güzel giden bir ilişkileri olan bireylerin sadece çok para kazanmakla kalmadıkları, aynı zamanda yaşamları boyunca da sağlıklı oldukları ve daha uzun yaşadıkları bilinmektedir. Bunun aksine romantik ilişkisi olmayan kişilerin iş hayatında daha geç ve zor terfi aldıklarını söylemektedirler. Genel bir söz olan her başarılı erkeğin arkasında bir kadı vardır sözünü hatırlatmak isterim.

Kalp Kırmayın

            Her insan kendi hayatından sorumlu olsa da çevremizdekilerin yaşamımıza oldukça etkisi büyüktür. Fakat etrafımızda ki bazı insanların bulunmasından rahatsızlık duyarız. Sizi huzursuz eden insanlardan mümkün olduğunca uzaklaşmaya çalışın. Yoksa mutlaka bir gün ister istemez bir durum olabilir ve kalp kırabilirsiniz. Kendinizi mutsuz hissetmenize sebep olabilir.

Yeni Bir Dil Öğrenin

            Yeni bir dil öğrenmek artık mecburi hale gelmiştir. İyi bir kariyer planları arasında olmazsa olmazıdır. Eğer kursa gitmek için vakit ayıramıyorsanız evde de internet üzerinden kurs görebilirsiniz. Bunun için Google arama motorunda en iyi online dil kursu yazdığınızda çok fazla seçenek çıkmaktadır. Sizin hoşunuza giden platformu seçip başlayabilirsiniz.

107

2 Responses

  1. yakut
    Şubat 13, 2019
  2. fatih
    Şubat 27, 2019

Yorum Yaz