kredi notu ne sıklıkla güncellenir

Findeks Kredi Notu Ne Sıklıkla Güncellenir

Findeks, Türkiye genelinde neredeyse tüm bankaların ve hatta borç verecek olan firmaların genelinin kullandığı, kişilerin risk raporunu çıkartan büyük bir platformdur. Kredi kartı çıkartmaktan kredi çekmeye ve hatta gayrimenkul almaya kadar her alanda karşınıza çıkan bir birimdir.

findeks kredi notu ne sıklıkla güncellenir
findeks kredi notu ne sıklıkla güncellenir

Findeks Kredi Ne Sıklıkla Güncellenmektedir?

Bankacılar genellikle sık kullandığı Findeks risk raporu ve kredi notunu, müşterinin mazisini inceleyerek işlem yapar. Aynı zamanda bankalar müşterilerinin ödeme alışkanlıklarını servetlerini ve borçlarını findeks ile paylaşır. Findeks bu verileri ise uzun bir süre yani 5 yıl kadar saklar. Hatta isterseniz bankaya gitmeden sizde findeks kredi notunu sizde öğrenebilirsiniz.

Türkiye geneline baktığımız zaman bir çok vatandaşta zaten findeks risk raporunda çıkan verileri ile başı dertte ve kara listededirler. Bir çok kuruluştan da kredi çekmeleri bi hayli güçleşir. Düzeltilmesi zaman alır ama imkansız değildir.

Kendi risk raporlarınıza, findeks.com dan veya çalıştığınız bankanın, internet veya mobil bankacılığında veya sms ile direk ulaşabilir ayrıca kredi notunuzu da görebilirsiniz.

Kredi notunuz veya risk raporunuz yaptığınız işlemlere göre ayda en az bir kez güncellenir. Genellikle bu güncellenme olayı ayın ortalarından sonuna kadar gerçekleşir. Bankalara olan borçlarınız, veya bankada bulunan servetleriniz sizin kredi notunu olumlu yada olumsuz olarak etkiler.

Findeks risk raporunuza ayın başında baktığınız da geçtiğimiz ayların notu görmeniz mümkün tabi güncel risk raporunuzu ve kredi notunuzu öğrenmek istiyorsanız o ayın sonlarına doğru bakmanız daha makuldür. Çünkü risk raporu ve kredi notu çıkartmak için ayrıca bir ücret ödemek zorundasınız.

Kredi notunuzun ve findeks risk raporunuzun birden fazla olumlu yönde güncellenmesini aynı ay içinde istiyorsanız örnek vermek gerekirse kredi kartı ekstrenizin kalan borcunu günü gelmeden ödemeniz yeterli olabilir. Tabi yaptığınız işlemlerde kredi notunuzu erken güncellenmesine olanak sağlar.

Olumlu güncellenmesi yavaş yavaş gıdım olsa da olumsuz güncellemeler ayda bir kez olmasına rağmen büyük oranlarda değişkenlik gösterebilir.

Bankaların adınıza yaptığı işlemler sürekli olarak olumlu veya olumsuz yönde sık sık güncelleyecektir. Önemli olan bunu lehinize çevirerek olumlu yönde güncellemelerine olanak vermektir. Findeks risk raporunda eğer bir kez yasal takibe düştüyseniz eğer olumlu yönde puanının yükselse de kredi çekme miktarınız düşük kalacağı için maalesef büyük çaplı kredi çekmeniz imkansız hale gelecektir.

Eğer sizde kredi notunuzu kendiniz öğrenmek istiyorsanız Findeks kredi notunu ücretsiz öğrenme 2019 adlı makalemizi okuyarak bilgi edinebilirsiniz

93

Henüz Yorum Yok

Yorum Yaz