Para Biriktirme Teknikleri

Para Biriktirme Teknikleri

Para biriktirmek hepimize zor geliyor. Aslında sandığınız kadar zor değil. Sadece birazcık harcamalarımızın kontrolünü ele alarak para biriktirmeniz mümkündür. Tabi ki de bazı yöntemleri bilmeniz gerekebilir. Bu konulara biraz değinelim istedim. İşte buyurun yazımıza devam edelim.

Para biriktirmenin yolunu mu arıyorsunuz? O zaman ilk adım olarak şu şekilde başlayım. İlk önce kararlı olmasınız. Tamam kararlıyım diyorsunuz o halde hadi başlayalım. İlk yapacağını iş gelecek ayın başından itibaren aldığınız her şeyin faturasını bir kenara not edin. Ay sonunda gelir gider hesabı yaparak paranızın nereye harcadığınızı net bir şekilde görürsünüz. Hepimiz çalışıp kazandığımız süre içerisinde kazandığımız paradan arttırarak birikim yapmak ve geleceğimizi garanti altına almak istiyoruz değil mi? Peki para biriktirmek için neler yapmak gerekiyor?

Sıfır Esaslı Bütçeleme Sistemi

Sıfır esaslı bütçeleme sisteminin mantığı paranız elinize geçmeden önce planın yapılmasıdır. Yani açıklayacak olursak sizin aylık sabit bir geliriniz ve sabit gideriniz var. İşte bu aylık kazancınız elinize geçmeden önce bir kâğıt kalem alıp bu ay ki gelirim ne kadar olacak ve kesin giderlerim ne olacak şekilde hesaplamanız gerekmektedir. Bu hesaplamayı yaparken giderleri çıktıktan sonra geri kalan kısımdan tahmini olarak ekstra çıkacak giderler için ayıracağınız kısmı çıkararak geriye kalan para miktarını birikim için ayırabilirsiniz.

Vadeli Altın Hesabı Açın

            Cebinizde ki parayı birikim için kenara ayırmak zor olabilir. Bunun için bankada bir vadeli altın hesabı açabilirsiniz. Hatta bu hesaba otomatik talimat vererek günden güne birikimini arttırabilirsiniz. Çünkü insanlar yatırımlarını altına yapınca harcamak için bir kez daha düşünüyor. Yani altının birazda olsa caydırıcılığı oluyor.

Elinizin Altında Kumbara Bulundurun

Kumbara sayesinde küçük birikimleri zamanla büyük birikimlere çevirirsiniz. Mesela akşam evinize giderken bakkala uğradınız ve ekmek aldınız. Size para üstü bozuk para olarak kaldı. Eve gittiğinizde cebinizde bulunan bozuk paraları kumbaraya atma alışkanlığı edinin. Böylece ufaktan birikim yapmaya başlamış olursunuz.

Harcamalarınızı Azaltın

            Gereksiz alışveriş yapmaktan vazgeçmelisiniz. Alışveriş yaparken ihtiyaç durumunuzu göz önünde bulundurmalısınız. Hele ki alacağınız birşeyi kredi kartı ile alacaksanız bunun önüne geçmelisiniz. Fiyatı yüksek olan ürünleri alıp büyük borcun altına girmemeniz birikim yapabilmeniz açısından doğru olacaktır.

Kredi Kartınızı Yanınızda Taşımayın

            Para biriktirmeyi engelleyen en önemli unsurlardan biri kredi kartı harcamalarıdır. Mümkün olduğunca sahip olduğunuz kredi kartlarınızı yanınızda taşımayın. Çünkü kredi kartı ile alışveriş yapmak, kişinin cebinden anında para çıkmadığı için harcaması tatlı gelir. Bekleyin paranız biriksin zamanı gelince istediğiniz ürünü alırsınız.

Faturalarınızı Gözden Geçirin

Faturalar aylık giderinizin neredeyse %40 civarını oluşturmaktadır. Faturalarda nelerden kısa bileceğinizi gözden geçirmelisiniz. Mesela cep telefonu kullanıyorsanız ve eğer yüksek tarifeli bir paketiniz varsa ihtiyacınızı karşılayacak kadar daha düşük tarifeli pakete geçebilirsiniz ya da evinizde gereksiz enerji harcamalarına dikkat edersiniz. Bu gibi ufak detayları kaçırmayınız. Faturalarda gereksiz harcamanın toplam hesabını yıl bazında göz önünde tuttuğunuzda ciddi rakamları boşa harcamış olduğunuzu göreceksiniz. Bu boşa harcadığınızı neden birikime çevirmeyesiniz ki.

Kötü Alışkanlıklarınızdan Kurtulmaya Çalışın

            Sigara, alkol ve benzeri tür kötü alışkanlıklarınız varsa bunlardan kurtulmaya çalışın. Çünkü bu tür alışkanlar öncelikle cebinize zarar vermekle kalmaz en önemli konu olan sağlığınızda bir takım sıkıntılar oluşturur.

53

Henüz Yorum Yok

Yorum Yaz