Pazartesi Sendromu

Pazartesi Sendromu

Genellikle çocukluk zamanlarımızdan başlayan Pazartesi Sendromu, ilerleyen yaşlarda etkisini daha fazla göstermekte, özellikle iş hayatında en çok yaşadığımız sorunlardan birisine dönüşmektedir. Bunun sebebi çocukluğumuzda başlayan pazartesileri okula gitme zorunluluğumuzla başlayarak, ilerleyen yaşlarda iş hayatına girmemizle devam etmektedir.

            Pazar günü başlayan bu sendrom, hafta sonunu yaşamamıza engel olmakta ve yaşadığımız anlardan tat almamızı zorlaştırmaktadır. Her güzel şeyin sonunda yarın da pazartesi diyerek moralimiz yerlerde sürükleten bu sendrom önlem alınmaması durumunda ileride ciddi ve önemli hastalıklara sebep olabilmektedir.  Pazar günü yaklaşan yeni haftayı temsil eder ve yeni haftada bizlere stres, sinir, çalışma hayatı ve yorgunluk olarak daha hafta başlamadan bizleri boğmaktadır.  

            Günümüzün en büyük hastalığı olan stres, fiziksel ve ruhsal zorlanma sonucu ortaya çıkmaktadır. İş veya okul stresi belli bir sorumluluk ve yükümlülük getirmesinden dolayı ortaya çıkmakta aşılan sorunlarda takdir görememe, engellenme veya güvensizlik ile iyice artmaktadır.

Pazartesi Sendromunun Belirtileri?

            Pazartesi Sendromunun belirtileri kişilerde farklı farklı olsa da genel durumlar benzerlik gösterebilir. İlk olarak uyku hali sorunu ortaya çıkar, sürekli uyuma arzusu, yataktan zor çıkma, çalışırken bastıran uyku, yorgunluk ve sersemlik olarak karşımıza çıkmaktadır. Olumsuz düşünceler zihnimize baskı yapmakta ve isteksizlik oluşturmaktadır. İş yerinde konsantrasyon eksiliği ile birlikte karar verme mekanizmasında da zorluk yaşanmaktadır.

            Sürekli rutin bir hayat yaşama sonucu, ev ve iş döngüleri bu sendroma yer açmakta ve haftanın bütün günleri çalışıp sadece 1 günlük pazar gününde tatil bu kısır döngüyü iyice arttırmaktadır.

Nasıl Önlenir?

            Pazartesi Sendromundan kurtulmak içi ilk olarak daha pozitif düşünülmeye çalışılmalı, hafta sonları zihninizi ve bedeninizi dinlendirecek ve rahatlatacak planlar yapılmaktadır. Stresli rahatsız edici ortamlardan uzak durulmalı, uykusuz kalınmamaya dikkat edilmelidir.

            Düzenli uyku, spor ve beslenme tarzı bu sendromu önemli ölçüde azaltmaktadır. Spor yaparak beden ve zihin canlandırılır, sürekli uyku hali ortadan kaldırılır ve iyi beslenme ile vücut zinde tutulmalıdır. Pazartesi günlerinizi daha eğlenceli geçirmeye çalışmalı, özenli bir şekilde süslenerek iş yerine gidilmelidir. İş veya okulunuzdaki pozitif şeylere odaklanmayı denemeli ve düzenli olarak sosyal aktivitelere çıkmayı denemelisiniz.

            Olumsuz düşünceleri aklınıza getirmemeye çalışarak, bu durumun geçici olduğunu kendinize hatırlamaya çalışmalısınız. Belirtiler sürekli devam ediyor ve geçmiyor ise mutlaka bir uzmandan yardım alın.

176

2 Responses

  1. murattaklaci
    Ocak 5, 2019
  2. Bonital
    Şubat 13, 2019

Yorum Yaz