senetle kredi nasıl çekilir

Senetle Bankadan Kredi Nasıl Çekilir?

Senedin ticarette büyük bir önemi vardır. Genellikle nakit sıkıntısı yaşayan firmaların veyahut vereceğini biraz daha uzun vadede vermek isteyen firmaların bir çıkış noktasıdır. Hem yurt içi hem de yurt dışı ticarette kullanılır. Nakit yerini tutan önemli bir araçtır.

senetle kredi nasıl çekilir
senetle kredi nasıl çekilir

Nakit zorluğu çeken ve ticaretini sürekli çek sen ekle yapan firmalar acil nakit ihtiyaçları için senetle kredi çekme yoluna gitmektedirler. Senetle kredi çekmenin birkaç farklı yolu vardır.

Bunlardan birincisi bankalardan çek ve senedi kullanarak kredi çekmektir. Çek ve senedi teminat olarak gören bankalardan senetle kredi çekme işlemi yapabilirsiniz. Senedi teminat olarak görmeyen bankalardan çek veya senetle kredi çekme işlemi yapamazsınız.

Bu işi yapan başlıca büyük güvenilir bankalar arasında Ziraat bankası, VakıfBank, Garanti bankası ve benzeri bankalardır.

Bankalardan senetle kredi çekmek için önemli olan bazı koşullar bulunmaktadır. Burada senet borçlusunun durumu çok önemlidir. Senet borçlusunun Mali durumu piyasadaki çek miktarı ve tutarı yazdırılmış senedinin varlığı kredi notu gibi etkenler senetle kredi çekmek için önemlidir.

Tabii burada sadece önemli olan senet borçlusunuz durumu değildir. Senetle kredi çekmek isteyen firmaların kredi notu piyasadaki durumu ve hatta gerek duyulursa firmanın mali verileri incelenecektir. Bu adımlardan sonra senetle kredi çekme limitiniz belirlenecektir.

Senetle kredi çekme işleminde senetin vadesi miktarı senet borçlusu firmanın piyasadaki durumuna göre bankaların veya faktöring firmalarının senet üzerine uygulayacakları kar marjları değişiklik gösterecektir. Mesela güvenilir ve sağlam bir firmanın kısa vadeli çeki üzerinden senetle kredi çekmek için uygulanacak olan kâr marjı düşük olacaktır.ortalama kar marjı normal bir çek için orta vadede % 3-4 civarındadır.

Diğer bir yöntem ise bankacıların kabul etmediği senetler için olan finans kurumlarıdır. Bu ikinci yöntemi tavsiye etmiyoruz çünkü burada yüksek faiz oranları ve verdiğiniz kişisel bilgiler de size farklı sorunları yöneltebilir. En iyisi siz ticaret yaparken bankaların teminat olarak kabul etmeyecekleri senet veya çekleri kabul etmeyiniz.

141

Cevap

  1. Aksum Demir çelik
    Temmuz 12, 2019

Yorum Yaz