Üniversiteye başlayacaklara tavsiyeler

Üniversiteye başlayacaklara tavsiyeler

Her gencin hayalidir üniversite okumak ve o ortamın içinde bulunmak. Ancak çekici görünen tarafı olmasına karşın, insanı yıpratan tarafları da bulunmaktadır. Sürekli insanlarla muhatap olmak, beraberinde birçok sorunu da getirecektir. Bu sebeple üniversiteye başlamadan önce bazı durumların bilinmesi ve sosyal anlamda rahat edilebilmesi için üniversite ortamının tanınması gerekmektedir. Üniversitede en  başta bilinmesi gereken kimsenin size karşılıksız şekilde yaklaşmayacak yönünde olmalıdır.

Üniversite Nasıl Bir Yer?

Üniversite Ortamı

Yıllarca okunan okullar, sayısız ders kitabı ve birçok emeğin ardından, kişi hayallerine ulaşmış ve üniversiteyi kazanmıştır. Ancak yıllarca televizyonlarda, sinemalarda yapılan üniversite hakkında yanlış algı, hiç de öyle olmadığını göstermektedir.

Filmlerde, çimlere oturmuş gençler, sürekli sosyal aktivite halinde olan gruplar veya sevgilisi ile kafede akşamı eden insanlar gösterilmektedir.

Ancak üniversite hayatı öyle sanıldığı kadar kolay bir ortam değildir. Başladığı andan itibaren yoğun bir tempo ve yorucu rutin işler öğrenciyi takip etmektedir. Bu sebeple üniversiteye arkadaş ortamı olsun gezelim tozalım planları ile giden gençlerin hayalleri ne yazık ki boşa çıkacaktır.

Elbette sosyalleşme adına  alışmalar mevcut ancak öğrenci derslerden başını kaldırabilirse. Özet geçecek olursak, öğrenci derslerine odaklanmalı ve dış dünyanın sosyalleşme adı altındaki çağrılarından kaçınmalı, ona bir fayda sağlamayacağını anlamalıdır.

Ders Kitapları En Başta Okunmalı

Her bölümde alınması gereken kitaplar ilk haftadan veya ikinci haftadan öğrencilere bildirilir. Kitaplar olabildiğince erken zaman diliminde alınmalı ve hepsi en baştan sırasıyla okunmalıdır. Bu davranış, öğrenciye o ders hakkında bilgi verecek ve ders esnasında diğerlerinden bir adım önde olmasını sağlayacaktır. Zaten bunu yapan bir öğrenci derslerine olan ilgisi ile tüm konulara hakim olma potansiyeline sahiptir.

Haftada En Az 1 Kitap

Kişinin matematiksel zekasının yanında sözel zekasını da geliştirmesi gerekmektedir. Hiç kitap okuma alışkanlığı olmayan öğrencinin bile haftada en az bir kitap bitirmesi gerekmektedir. Kitabın roman mı kişisel gelişim mi gezi yazısı mi olduğu fark etmez.

Amaç okumak ve iletişim kabiliyetini geliştirmek olmalı. Okula giderken, okuldan dönerken, yatmadan önce, ders aralarında ve fırsat bulunan her anda okunmalı ve gelişim anlamında fayda sağlanmalı.

Not Tutma Alışkanlığı

Sınavlardan önce birer altın bilezik değerinde olan ders notları, zamanında ders esnasında alınmalı. Aksi takdirde başka insanlara muhtaç olmak zorunda kalıyorsunuz ki bu da çok küçük düşürücü bir durumdur üniversite ortamında. Tabi en yakın arkadaşınız çalışkansa işler değişir. Ancak kimseye muhtaç olmamak için kendi işinizi kendiniz yapmalısınız. Ders dinlerken en işe yarayacak ve en sağlıklı cümleleri not olarak yazmak ve aynı zamanda anlatımdan da kendine pay çıkarmak gerekmektedir. Ders notu öğrencinin en yakın dostudur.

Mutlaka Ek Gelir Sağlanmalı

Kültürümüzde öğrenci demek parasızlık demektir. Öğrenci her daim paraya ihtiyaç duyar. Tabi bu kural normal gelir düzeyine sahip öğrenciler için geçerli. Hele ki başka bir şehirde öğrenci normal öğrenciye göre iki kat daha fazla paraya ihtiyaç duyar.

Çözüm olarak, derslerden arta kalan zamanda ve dersleri etkilemeyecek şekilde part time bir işte çalışmak olacaktır. Garsonluk öğrenciler tarafından en çok tercih edilen mesleklerdendir. Aynı zamanda garsonluk yaprak iletişim yeteneğini geliştirebilir, çevresini genişletebilir ve mezuniyet sonrası işine yarayacak bir adım atabilir.

Okulu Uzatmayın

Sınavlardan veya devamsızlıktan dolayı kalınan ve geçilemeyen dersler, öğrencinin okulunu uzatmak için birer faktördür. Öğrencinin okulunun uzaması da hayata daha geç atılacağını mezuniyetini geciktireceğini göstermektedir.

Derslere zamanında giren ve okula hakim olan öğrenciyi başarı her zaman takip etmektedir. Öğrenci öğrenciliğin gerektirdiği bütün nitelikleri taşıyarak bu yolda geleceği için olumlu adımlar atmış olacaktır.

74

Henüz Yorum Yok

Yorum Yaz