Vadeli Mevduat Altın Hesabı Nedir?

Vadeli Mevduat Altın Hesabı Nedir?

Tarihler boyunca birikimi altın olarak yapmak yatırım açısından en güvenli liman olmuştur. Düğündü, nişandı gibi yaptıkları cemiyetler sonrasında elinde bulunan altınları değerlendirmek isteyenler yatırım konusunda araştırmaya girmektedir. Peki altınları nerede saklayacağız bu da ayrı bir sorun. Bankalar bu problemleri göz önüne alarak vatandaşlar için vadeli mevduat altın hesabı adı altında hizmet vermektedir. Altın Mevduat Hesabı ile, saklama ve çalınma endişesi yaşamadan, uygun vadeler ile altınınızı değerlendirmeniz mümkün olmaktadır.. Bu hizmetten nasıl mı faydalanacağınız buyurun okumaya devam,

Vadeli Altın Hesabı Nedir?

Vadeli mevduat hesabı ile aynı sistem üzerine kurulan vadeli altın hesabı, belirlediğiniz vade süresi boyunca bankalar tarafından belirlenmiş bir faiz oranında size kazanç sağlayan bir hesap türü olarak karşımıza sunulmuştur.

Önceleri bankalar sadece altın hesabı açmaktaydı. O hesapta sadece altınlarınızı bankaya bırakıyorsunuz ve altın ne kadar yükseldi ise o kadarlık bir kazanıcınız oluyordu. Fakat bankalar sistemi daha cazip hale getirmek için açıkçası vatandaşın yastık altındaki yatırımını bankalara çekebilmek için sistemin zamanla faiz karşılığı da oldu ve böylece vadeli altın sadece altınınız için biçilen değer altının güncel fiyatı üzerinde değerlendirilirken değişen sistem ile beraber faizin girmesi ile birlikte altınınızın bugünkü değeri ile beraber seçtiğiniz vade boyunca verilen faiz bedeli ile de toplam birikiminiz artmaktadır.

Vadeli Mevduat Altın Hesabı Nasıl Açılmaktadır?

            Elinizde biriktirdiğiniz çeyrek altın, gram altın veya cumhuriyet altınlarınızı alıp bir bankaya götürmeniz gerekiyor. Vadeli mevduat altın hesabı açabilmeniz için önce normal bir altın hesabı açtırmanız gerekiyor. Elinizdeki altınları bankaların görevlendirdiği eksperler ile birlikte o günkü piyasa fiyatlarını göz önünde bulundurarak altınlarınıza değer biçiliyor, değerine karşılık gelen gram hesabı yapılmaktadır ve adınıza altın hesabı açılarak hesabınıza bu birikimlerin gram karşılığı yatmaktadır. Bu işlemden sonra bankanızdan vadeli mevduat altın hesabı açma işlemi talebinde bulunursunuz. Ayrıca vadeli hesap açma işlemini bankaların internet bankacılığı hizmetinden faydalanarak her an açabilirsiniz.

Vadeli Mevduat Altın Hesabında Şart Nedir?

            Vadeli altın hesabı açabilmek için elinizde yeterli miktarda altın birikiminiz olmalıdır. Bu miktar bankadan bankaya değişmektedir. Örnek vermek gerekirse Halk bankası 10 gram altın la size hesap açarken, Yapı Kredi bankası 50 gr altın ile açabileceğini belirtmektedir. Banka seçiminizi birkimine göre yapmanıza dikkat etmeniz gerekiyor.

Vadeli Altın Hesabı Nasıl Çalışır?

            Vade süreleri bankadan bankaya değişiklik göstermesine rağmen genellikle en düşük 30 günlük vade ile başlar. Sizin seçtiğiniz üründe eğer anapara korumalı bir fonu seçmediyseniz vade süresi dolduğunda ya da acil bir durumda bozdurmak istediğinizde altınınızın vade başlangıç tarihine göre bankaya verdiğiniz miktardaki gram altından daha düşükse kazancınız da düşük olacaktır. Yatırdığınız altının gram fiyatı piyasalarda yükselirse sizin paranızda o oranda yükselecektir. Vadeyi seçerken risk almak istemiyorsanız ve ana para korumalı bir fon seçtiğinizde ise sadece gram altının değeri artınca para kazanacaksınız. Eğer altının gram fiyatı düşerse ana paranız sağlamda kalmış olacaktır.

Vadeli Altın Hesabını Bozsam Ne Olur?

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi bu sorunun cevabını ancak bankalardan öğrenebilirsiniz. Çünkü her bankanın kendilerine ait farklı koşulları vardır. Bankaların birçoğu altın hesabınızı bozdurmanıza imkân tanıyor. Kazancınız ise altını hesabına yatırdığınız ilk gün ile vadeyi bozduğunuz gün arasındaki geçen süreye bakarak bu zaman zarfında eğer altının gram fiyatı arttıysa değer kazanmış ise olur veya fiyatı düşmüş ise birikiminiz değer kaybetmiş olacaktır. Ama burada dikkat etmeniz gereken bir konu var. Altınınızı bozdurduğunuz zaman vadeli hesabınızın karşılığı TL hesabıma geçecek olan miktar altın cinsi üzerinden mi yoksa Türk Lirası üzerinden mi size geri döneceğini bilmelisiniz. Bankaya hesap açtırmadan önce bu ön bilgiyi öğrenmelisiniz.

Altın Hesabına Başka Değerli Maden Yatar mı?

Tabi ki de yatırabilirsiniz. Altın gibi birikimlerinizin dışında değerli maden olan gümüş ve platin ya da ziynet eşyası olarak kabul görülmüş altın türleri içinde bir hesap açmanız mümkündür.

Size verdiğimiz bu ön bilgilerle artık sizde bankaya en azından nelerin sorulabileceğini konusunda sizleri aydınlattığımı umuyorum. Arttık sizde istediğiniz bankaya başvurabilir ve kendinize bir hesap açtırabilirsiniz.

81

Henüz Yorum Yok

Yorum Yaz